رافع 7

رافع 7 نرم افزار شناخته شده و نام آشنای حسابداری در بین فعالین حوزه حسابداری از جمله اساتید، دانشجویان، مهارت آموزان حسابداری و حسابداران مبتدی و حرفه ای می باشد. این نرم افزار که محصول شرکت مفتاح رایانه است، یکی از قوی ترین نرم افزارهای حسابداری محسوب می گردد که کاربری ساده و آسانی دارد. با ما تا پایان این مقاله همراه باشید تا شما را با پیشینه، قابلیت ها و امکانات رافع 7 آشنا کنیم.

چرا باید از نرم افزار حسابداری استفاده کنیم؟

رافع 7 و بسیاری دیگر از نرم افزارهای حسابداری با هدف کمک به حسابداران و کلیه افراد متقاضی خدمات حسابداری، طراحی و عرضه می شوند. این نسل از نرم افزارها مانند تمامی نرم افزارهای دیگر کمک کننده و تسهیل کننده امور برای انسان هستند. لازم به یادآوری است که نمی توان استفاده از نرم افزارها را تنها از جنبه تسهیل امور توسط آنها، بررسی کرد. بدون شک رافع 7 و سایر نرم افزارهای حسابداری موجب افزایش دقت، راندمان کاری، کاهش خطاهای انسانی، افزایش سرعت انجام امور و غیره در امر حسابداری می گردند.

اکنون لزوم استفاده از رافع 7 و بطورکلی نرم افزار حسابداری بر کسی پوشیده نیست. هیچ شرکت و بنگاه اقتصادی لزوم استفاده از نرم افزار حسابداری را جهت رسیدگی به امور حسابداری خود، نادیده نمی گیرد. جریان قدرتمند پیشرفت تکنولوژی افراد را ملزم به استفاده از تمامی امکانات تکنولوژی از جمله نرم افزار حسابداری می نماید. نرم افزارهای حسابداری گوناگونی از سالهای پیش تاکنون در ایران و سراسر دنیا در دسترس متقاضیان این نوع از نرم افزارها قرار گرفته اند. هر یک از این نرم افزارها دارای یکسری قابلیت ها و ضعف هایی می باشند. در این مقاله نرم افزار حسابداری رافع 7 را به عنوان یکی از قدیمی ترین و قوی ترین نرم افزارهای مورداستفاده در کشور، بررسی می کنیم.

برای آموزش نصب نرم افزار حسابداری رافع 7 کلیک کنید

رافع 7-مفتاح رایانه

برند رافع

رافع 7 تنها یکی از محصولات برند قدیمی و نام آشنای رافع است. این برند فعال در حوزه حسابداری در سال 1376 متولد گردید. اولین محصول برند رافع تحت عنوان رافع1 در همان سال در اختیار عموم قرار گرفت. رافع1 از قدیمی ترین نرم افزارهای حسابداری در کشور محسوب می گردد. طی سالهای متمادی برند رافع با کسب تجربه و دانش چندین نسل از نرم افزارهای حسابداری را در اختیار فعالین حوزه حسابداری قرار داده است. نسخه بعدی این برند تحت عنوان رافع3 در سال 1377 عرضه گردید. سالهای بعد رافع6، رافع 7 و در نهایت نسخه کامل و جامع رافع9 در سال 1399 معرفی شد.

رافع 7 و بطورکلی برند رافع تا سال 1378 در اختیار شرکت کیهان رایانه قرار داشت. این برند از سال 1379 تاکنون در انحصار شرکت مفتاح رایانه قرار گرفته است. طی سالهای متمادی ارائه خدمات توسط مفتاح رایانه، این شرکت دستخوش چندین تغییر اساسی قرار گرفته است. از جمله بزرگترین تغییر در ساختار مفتاح رایانه در سال جاری یعنی ابتدای سال 1399 با مدیریتی جدید شروع به کار نموده است. مفتاح رایانه با قدمتی چندین ساله و با بهره گیری از تجارب تخصصی گذشته و اما با خدماتی جدید و درخور و شایسته کاربران و مشتریان خود، در سال 1399 پوست انداخته و تولدی دوباره را تجربه می کند.

بیشتر بخوانیم : نرم افزار حسابداری رایگان چه ایراد هایی دارد؟

رافع7 قفل شکسته و اورجینال

رافع 7 مانند بسیاری از نرم افزارهای محبوب و کاربردی از گزند قفل شکنی افراد سودجو و منفعت طلب در امان نماند. رافع 7 در سال 1384 ارائه گردید که متاسفانه در سال 1386 قفل آن شکسته شده و بصورت کرک شده در وبسایت های مختلف ارائه شد. نرم افزارهای قفل شکسته عموما نرم افزارهایی هستند که محبوبیت بالایی داشته و همین امر هکرها را به شکستن قفل آنها تشویق می کند. این کار می تواند عواقب و مضراتی فراوانی را به دنبال داشته باشد. جهت مطالعه بیشتر در زمینه نرم افزارهای قفل شکسته می توانید به مقاله نرم افزار حسابداری رایگان در همین وبسایت مراجعه کنید.

پس از گذشت سالها از طراحی رافع 7 این نرم افزار حسابداری هنوز هم یکی از پرکاربردترین نرم افزارهای حسابداری در بین فعالین و کاربران این حوزه محسوب می گردد. تهیه نرم افزار رافع 7 بصورت اورجینال و از منابع رسمی و مورد تایید شرکت مفتاح رایانه، در کنار احترام به حقوق تولید کننده، موجب استفاده از نسخه اصلی و دارای پشتیبانی این نرم افزار می گردد. هیچ شرکت سازنده ای نمی تواند امنیت اطلاعات وارد شده در نرم افزارهای کرک شده خود را تضمین نماید. این درحالیست که نسخه اورجینال رافع 7 تا حد بسیار بالایی دارای امنیت بوده و شرکت پشتیبان آن یعنی مفتاح رایانه، نهایت تلاش خود را جهت ارائه خدمات پس از فروش به کار می گیرد.

امکانات رافع7

رافع 7 یکی از پرطرفدارترین نرم افزارهای حسابداری جهت انجام امور حسابداری توسط حسابداران مبتدی و حرفه ای و استفاده در کلاس های آموزش حسابداری محسوب می شود. حرفه ای بودن این نرم افزار در عین سادگی و کاربردی بودن آن، دلیل محبوبیت بالای رافع 7 است. امکانات و قابلیت های گسترده این نرم افزار عبارتند از:

الف) امکانات سیستم حسابداری رافع 7 :

تعریف سه سطح کل، معین و تفضیلی در حسابداری به شکل دلخواه کاربر

تعیین و تعریف تبصره های خاص برای سیستم اتوماتیک جهت انجام امور ویژه نظیر ذخیره اسناد حسابداری در سه مرحله پیش نویس، موقت و دائم

امکان کپی نمودن موارد مورد نیاز از یک یا چند سند دیگر در سند جاری

توانایی کپی نمودن از آرتیکل های سندهای حسابداری در سند جاری

تدوین و تعریف صندوق های مرتبط با شرکت در تعداد مورد نیاز و دلخواه

صدور سند افتتاحیه به شکل دستی و خودکار و امکان انتقال مانده ها از دوره مالی قبل به دوره مالی جدید

دسترسی به ستون کلیه حساب های موقت و صدور کاربرگ و اسناد اختتامیه به شکل کاملا خودکار در پایان یک دوره مالی

نظم بخشیدن و مرتب کردن آرتیکل های اسناد جهت مدیریت چاپ آنها به روش دلخواه و تعیین شده کاربر

امکان قرار دادن و تعبیه توضیحات تکمیلی بر شرح آرتیکل در اسناد حسابداری

امکان نظم بخشیدن و مرتب کردن آرتیکل اسناد جهت جست وجوی ساده آنها بر اساس عناصر تشکیل دهنده اسناد مالی

صدور قبض های مربوط به دریافت و پرداخت و همچنین نحوه تسویه حساب به اشکال مختلف (نقد، چک، حواله بانکی، تنخواه گردان) و تایید سندهای دریافتی و پرداختی در بخش چک و بانک

دریافت و پرداخت اسناد بصورت ترکیبی از نقد، چک و حواله بانکی

چاپ و صدور رسید دریافت و پرداخت

صدور سندهای حسابداری با سه فرمت مختلف

دسترسی آسان به سند و پیوست مربوطه از طریق دفاتر حسابداری

مدیریت بهینه گزارشگیری و سازماندهی دفاتر به وسیله کاربر

امکان شماره گذاری و شکل دهی خودکار اسناد بر اساس تاریخ هر سند

تعیین اتوماتیک دفاتر با استفاده از اسناد تراز

بیشتر بخوانیم : دانلود آموزش نرم افزار رافع 7

ب) گزارشات سیستم حسابداری رافع 7 :

– ارائه تراز آزمایشی در سطح گروه حساب ها (4، 6 و 8 ستونی) در بازه های زمانی مورد نیاز و امکان تعیین نحوه نمایش حساب های دارای مانده و بدون مانده، به شکل دلخواه کاربر

– تراز آزمایشی چهار، شش و هشت ستونی در سطح کل، معین و تفضیلی

– ارائه خلاصه اسناد به شکل دقیق جهت ارائه به اداره مالیات در بازه زمانی دلخواه و مورد نیاز

– ارائه گزارش مانده حساب های تفضیلی ویژه بر اساس نوع گزارش به جهت مانده بدهکاری و بستانکاری

– صدور کاربرگ موردنیاز

– ارائه ترازنامه استاندارد و مورد تایید ادارات ذی ربط

– ارائه حساب عملکرد سود و زیان شرکت

– گزارش نمودن مانده حساب های تفضیلی در معین های مربوطه

– ارائه صورت حساب های ریز تفضیلی ویژه شامل اشخاص، اموال و حساب های بانکی

– گزارش نمودن تراز ویژه بر حسب محدوده تفضیلی و معین، و نمایش آن بر حسب مانده معین در تفضیلی، و تفضیلی در معین

ج) امکانات مرتبط با اموال و دارایی ها در رافع 7 :

ذخیره نمودن و تعریف گروه های مختلف اثاثیه مانند اموال، ماشین آلات و تجهیزات شرکت جهت مصارف خود شرکت و یا فروش

ثبت نمودن تمامی اموال و دارایی های ثابت در بخش های مختلف اموال، ماشین آلات و تجهیزات

ثبت اطلاعات و مشخصات تمامی مشتریان خرید و فروش اموال

مشاهده و بازبینی اطلاعات و مشخصات تمامی مشتریان خرید و فروش اموال

ثبت و ذخیره کلیه فاکتورهای مرتبط با خرید و فروش اموال و امکان مشاهده و بازبینی آنها

ثبت و ذخیره فاکتورهای مرتبط با تعمیرات و نگداری اموال و امکان مشاهده و بازنگری آنها

ثبت و ذخیره استهلاک اموال گوناگون

آنچه که در بخش بالا بطور مفصل به آنها اشاره شد تنها بخش کوچکی از قابلیت های نرم افزار حسابداری رافع 7 می باشد. این نرم افزار، نرم افزاری قدرتمند و پرکاربرد در امور حسابدری محسوب می گردد که بر اساس نیاز کاربر تمامی امکانات حسابداری را ارائه می نماید. در بالا امکانات مربوط به سیستم حسابداری، گزارشات حسابداری و اموال و دارایی ها را به تفصیل شرح دادیم. رافع 7 علاوه بر امکانات نام برده شده در بالا دارای امکانات وسیع دیگری است که در قسمت زیرین تنها به نام بردن عناوین این امکانات بدون شرح موردی هر یک از آنها، بسنده می کنیم. سایر امکانات و قابلیت های رافع 7 شامل موراد زیر است:

گزارشات مرتبط با سیستم اموال و دارایی ها

امکانات مرتبط با سیستم خرید و فروش

گزارشات مرتبط با سیستم خرید و فروش

امکانات مرتبط با سیستم انبار

گزارشات مرتبط با سیستم انبار

امکانات مرتبط با سیستم چک و بانک

گزارشات مرتبط با سیستم چک و بانک

بیشتر بخوانیم : ویژگی های بهترین نرم افزار حسابداری چیست؟

جمع بندی:

رافع 7 نرم افزار حسابداری کاملا تخصصی و دارای محیطی ساده و آسان جهت استفاده کاربران مختلف می باشد. جهت استفاده از این نرم افزار حسابداری افراد نیازی به داشتن معلومات وسیع حسابداری ندارند. هرچند که رافع 7 مورد توجه بسیاری از متخصصان و اساتید حوزه حسابداری نیز واقع شده است. وجه تمایز رافع 7 نسبت به همتایان خود همین امر می باشد. نکته حائز اهمیتی که نیاز به یادآوری دارد این است که چنانچه کاربران مایل به استفاده از نسخه کامل و دارای امنیت بالای رافع 7 هستند، لازم است که نسخه اورجینال آن را مورد استفاده قرار دهند.

رافع 7 نرم افزار شناخته شده و نام آشنای حسابداری در بین فعالین حوزه حسابداری از جمله اساتید، دانشجویان، مهارت آموزان حسابداری و حسابداران مبتدی و حرفه ای می باشد. این نرم افزار که محصول شرکت مفتاح رایانه است، یکی از قوی ترین نرم افزارهای حسابداری محسوب می گردد که کاربری ساده و آسانی دارد.

گزارشات مرتبط با سیستم اموال و دارایی ها

امکانات مرتبط با سیستم خرید و فروش

گزارشات مرتبط با سیستم خرید و فروش

امکانات مرتبط با سیستم انبار

نرم افزارهای قفل شکسته عموما نرم افزارهایی هستند که محبوبیت بالایی داشته و همین امر هکرها را به شکستن قفل آنها تشویق می کند. این کار می تواند عواقب و مضراتی فراوانی را به دنبال داشته باشد.