نرم افزار حسابداری

نرم افزار حسابداری ابزاری شناخته شده و کاربردی در علم حسابداری محسوب می گردد. با پیشرفت های چشمگیر در حوزه حسابداری و نیاز به ثبت اطلاعات مالی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی مختلف، نیاز به یک ابزار پیشرفته نظیر نرم افزارها در این حوزه بیش از پیش به چشم می خورد. بدون شک نرم افزارهای حسابداری نظیر بسیاری از ابزارهای تکنولوژی مورد استفاده انسان ها، توانسته اند جان تازه ای به حوزه حسابداری و نیازهای مختلف در این بخش ببخشند. اینگونه ابزارها انجام کارهای تخصصی نظیر حسابداری را برای متخصصین این حوزه آسان و لذت بخش کرده و به افراد غیر متخصص این امکان را می دهند که بدون نیاز به تخصص خاصی نظیر حسابداری بتوانند نیازهای خود را در این زمینه رفع نمایند.

چنانچه شما هم یک حسابدار، یک فعال اقتصادی علاقه مند به یادگیری حسابداری و یا یک دانشجوی تازه قدم گذاشته در این حوزه هستید، این مقاله تا انتها می تواند برای شما مفید باشد. با ما همراه شوید تا بیش از پیش شمار را با جنبه های مختلف حسابداری و برنامه حسابداری آشنا کنیم.

فایل صوتی این متن

نرم افزار حسابداری-مفتاح سافت

حسابداری چیست؟

حسابداری یکی از کلمات پرکاربرد در بین افراد مختلف جامعه از جمله فعالین اقتصادی می باشد. ابتدایی ترین مشاغل تا پیشرفته ترین آنها برای ساماندهی به فعالیت های اقتصادی خود نیاز به ثبت آنها در یک محل مشخص دارند. از دیرباز استفاده از حسابداری به شیوه های گوناگون در فعالیت های اقتصادی مورد توجه بوده است. بنابراین چنانچه بخواهیم تعریف مناسبی از حسابداری داشته باشیم باید این حرفه و علم را در برهه های مختلف گذشته و امروزه تعریف کنیم.

بیشتر بخوانیم ؛ چه عواملی بر قیمت نرم افزار حسابداری تاثیر گذارند؟

نرم افزار حسابداری-مفتاح سافت

تعریف و کاربرد حسابداری در گذشته

در گذشته های دور که حتی حسابداری را به این نام و شکل نمی شناختند، از ابزارها و تکنیک های این علم جهت نشان دادن حساب ها، کنترل دخل و خرج، و ایجاد تعادل بین دریافتیها و پرداختیها استفاده می کردند. این امر خود دلیل احساس نیاز به یک سیستم مناسب را در بین فعالین حوزه های اقتصادی ایجاد نمود و خود زمینه ساز نمود حسابداری نوین گردید.

بیشتر بخوانیم : نرم افزار یکپارچه مالی رافع ۹ مناسب کدام کسب و کارها می باشد؟

تعریف حسابداری در زمان حال

حسابداری در ساده ترین تعریف خود در زمان حال بصورت فن ثبت، ضبط، جمع آوری، تجزیه و تحلیل، اندازه گیری، طبقه بندی و تلخیص اطلاعات و معاملات مالی و یا هر فعالیتی که دارای جوانب مالی هست، تعریف می گردد. با پیشرفت دنیای اقتصاد و نیاز به تعاملات پیچیده اقتصادی در بین بنگاه های مختلف اقتصادی و مالی، وجود یک علم جامع و دارای اصول مدون در بین فعالین این حوزه به وجود آمد. این امر خود زمینه ساز پیشرفت علم حسابداری و انقلاب بزرگ در این حوزه یعنی تولد برنامه حسابداری گردید.

نرم افزار حسابداری

برنامه حسابداری کمک بزرگ تکنولوژی به عرصه حسابداری و رسیدگی به امور مالی در سرتاسر جهان محسوب می گردد. تکنولوژی و پیشرفت های چشمگیر بشر در این عرصه، موجبات انجام بهینه امور را در بسیاری از جنبه های زندگی با خود به ارمغان آورده است. در این میان برنامه حسابداری به عنوان ابزاری مهم و کاربردی در امور حسابداری ساده و پیشرفته، عصای دست بسیاری از حسابداران حرفه ای و افراد مبتدی نیازمند به حسابداری گردیده است. برنامه حسابداری به دسته ای از نرم افزارهای کاربردی گفته می شود که بر پایه اصول حسابداری جهت انجام امور حسابداری به حسابداران و سایر اقشار متقاضی در این حوزه خدمات می رسانند.

مقایسه نرم افزار حسابداری و حسابداری سنتی

امروزه با پیشرفت تجارت و کسب و کار در حوزه های مختلف و سطوح مختلف نظیر معاملات منطقه ای، کشوری و برون مرزی، انجام امور حسابداری به شکل سنتی آن دیگر جوابگوی نیاز افراد نیست.برنامه حسابداری با داشتن قابلیت های گوناگون با سرعت فراوانی توانست جای خود را در بین افراد نیازمند به امور حسابدارای و حسابداران حرفه ای باز کند. در اینجا قصد داریم شما را با چندین مزیت جذاب برنامه حسابداری آشنا کنیم.

نرم افزار حسابداری-مفتاح سافت

سهولت انجام حسابداری

برنامه حسابداری دارای طیف وسیعی از نرم افزارهای مورد استفاده در این حوزه می باشد. عمدتا این نرم افزارها به گونه ای طراحی می شوند که انجام امورات حسابداری را برای تمامی افراد، حتی افراد غیرمتخصص، با آسانی همراه سازند. در واقع یکی از بزرگترین مزیت های یک برنامه ایده آل، سهولت انجام کار با آن است. در این زمینه می توان نرم افزار حسابداری رافع 7 را مثال زد. این نرم افزار با داشتن محیطی کاملا ساده و در عین حال تخصصی، انجام امور حسابدارای را برای تمامی کاربران خود با سهولت و آسانی همراه می سازد. این نرم افزار به گونه ای طراحی شده است که هر فردی با هر سطح از دانش حسابداری به آسانی نیاز خود را به امور حسابداری برطرف نماید.

افزایش سرعت امور حسابداری

برنامه حسابداری در برجسته ترین مشخصه خود دارای قابلیت انجام محاسبات حسابداری پیچیده در کمترین زمان ممکن است. این کار به انجام امور حسابداری در مدت زمان کوتاه و با دقت بسیار بالا می انجامد. انجام امور حسابداری نظیر ثبت دفاتر مختلف حسابداری بصورت دستی، انجام محاسبات حسابداری، تهیه خروجی های مورد نیاز حسابداری و غیره با استفاده از محاسبات دستی، هرکدام به نوبه خود مدت زمان بسیار طولانی را می طلبد. در انواع برنامه حسابداری که اکنون در اختیار متقاضیان این امر قرار دارد، تمامی این امور درکمترین زمان و با بیشترین دقت عمل صورت می گیرد.

دقت بسیار بالای نرم افزار حسابداری

حسابداری مدرن با استفاده از نرم افزار این امکان را به افراد می دهد که تمامی امور مالی خود را با حذف خطای انسانی و با دقت بسیار بالایی به انجام برسانند. انجام امور حسابداری نیازمند انجام محاسبات ریاضی فراوانی است. رخ دادن یک خطا در ابتدای محاسبات می تواند امور حسابداری را تا پایان کار با خطا همراه کند. این در حالیست که کامپیوترها به شرط داشتن اطلاعات اولیه صحیح، از انجام هرگونه خطای محاسباتی به دور هستند.

در این قسمت سه مزیت مهم برنامه حسابداری را در مقایسه با روش حسابداری سنتی برشمردیم. در کنار موارد ذکر شده می توان به مزیت های دیگر این روش حسابداری از جمله:

کاهش هزینه های مربوط به امور حسابداری

کمک به کاهش مالیات با انجام محاسبات دقیق حسابداری

ارائه گزارش های متنوع و خروجی های لازم

حفظ اطلاعات و امنیت آنها در محیط نرم افزار

اشاره کرد.

انواع نرم افزار حسابداری

برنامه حسابداری انواع مختلفی دارند و از چندین جهت مختلف قابل دسته بندی هستند. بطور کلی حسابداری را می توان به چهار دسته

حسابداری خدماتی

حسابداری بازرگانی

حسابداری تولیدی

حسابداری پیمانکاری

دسته بندی کرد. همانگونه که از دسته بندی حسابداری مشخص است، این علم دارای حوزه وسیعی در امور مختلف است. بنابراین نرم افزار مورد استفاده در این زمینه (برنامه حسابداری) می تواند به انواع برنامه حسابداری عمومی و برنامه حسابداری اختصاصی دسته بندی شود.

نرم افزار حسابداری عمومی

برنامه حسابداری عمومی دسته ای از نرم افزارهای حسابداری هستند که به منظور انجام امور حسابداری و مالی در اختیار بخش های مختلف از جمله بنگاه های اقتصادی کوچک، بنگاه های بازرگانی بزرگ، شرکت های مختلف، ادارات دارای امور مالی نیازمند حسابداری و … قرار می گیرند. کار با این نوع برنامه حسابداری عموما ساده بوده و دارای محیطی در دسترس و آسان برای تمامی کاربران با هر سطح دانش حسابداری می باشند. از جمله برنامه حسابداری عمومی جامع می توان به برنامه حسابداری رافع 7 اشاره کرد. این برنامه حسابداری با داشتن محیطی ساده و در عین حال تخصصی، این امکان را به تمامی کاربران خود می دهد که با دیدن آموزشی ساده بتوانند امور حسابداری خود را رفع و رجوع کنند.

بیشتر بخوانیم : نرم افزار یکپارچه مالی رافع ویژه مناسب کدام کسب و کارها می باشد؟

نرم افزار حسابداری اختصاصی

برنامه حسابداری اختصاصی دسته ای از انواع برنامه حسابداری هستند که بطور اختصاصی جهت رسیدگی به امور مالی ادارات، شرکت ها و بخش های خاصی طراحی می گردند. این نوع نرم افزارها عموما برای همان شرکت و بخش هدف طراحی و شخصی سازه شده و در بخش های مشابهه دیگری قابل استفاده نیستند.

نرم افزار حسابداری-مفتاح سافت

3 نکته مهم در رابطه با نرم افزار حسابداری

اکنون که با مزیت های بی شمار برنامه حسابداری در مقابل حسابداری سنتی آشنا شدیم، لازم است چندین نکته اساسی را در مورد تهیه این نوع نرم افزارها مد نظر قرار دهیم. در اینجا به 3 نکته اساسی اشاره می شود.

در زمان تهیه برنامه حسابداری به نیاز خود توجه کنید و مطابق با آن نرم افزار را تهیه کنید. استفاده از یک برنامه حسابداری اختصاصی در بنگاه های اقتصادی، فروشگاه ها و مکان هایی که فعالیت های عمومی انجام می دهند، تنها هزینه های شما را افزایش می دهد. تهیه نرم افزار حسابداری عمومی در بسیاری موارد نیازهای حسابداری را برای افراد متقاضی این امر تامین می کند.

در زمان تهیه نرم افزار حسابداری هرگز سراغ نرم افزارهای رایگان و یا کرک شده نروید. این نوع نرم افزارها در خوشبینانه ترین حالت ممکن می توانند دسترسی شما را به بسیاری از بخش های نرم افزار محدود کنند. نرم افزارهای کرک شده به دلیل تعلق به شخص حقیقی و حقوقی خاصی نیازمند صرف هزینه مختص به نرم افزار هستند. استفاده از اینگونه نرم افزارها از نظر قانونی و اخلاقی مجاز نیست.

نرم افزارحسابداری می تواند ادعا کند که مناسب و کاربردی است که در عین تخصصی بودن دارای محیطی ساده و قابل استفاده برای تمامی افراد باشد. از طرفی دیگر داشتن راهنمای نصب، آموزش و خدمات پس از فروش نرم افزار از قابلیت های یک نرم افزار مناسب هب شمار می رود.

بیشتر بخوانیم : حسابداری مالی چیست؟

نرم افزار حسابداری-مفتاح سافت

نتیجه گیری:

نرم افزار حسابداری و انواع آن کمک شایان توجهی به حوزه حسابداری در شاخه های مختلف آن نموده است. یکی از ارزشمندترین خدمات نوع عمومی نرم افزارهای حسابداری، فراهم آوردن محیطی ساده و در دسترس برای تمامی افرادی است که با سطوح مختلف دانش حسابداری، مایل به انجام امورات مالی خود با استفاده از نرم افزار می باشند. یکی از محصولات ارزنده در این زمینه نرم افزار رافع 7 است که در جدیدترین به روزرسانی خود تحت عنوان رافع 9، محیطی کاملا حرفه ای و ساده را در اختیار کاربر قرار می دهد. افراد متقاضی می توانند با مراجعه به بخش دانلود آموزش رافع 7 به آسانی کار با این نرم افزار را بیاموزند و به حسابدار امور خود تبدیل گردند.

نرم افزار حسابداری ابزاری شناخته شده و کاربردی در علم حسابداری محسوب می گردد. با پیشرفت های چشمگیر در حوزه حسابداری و نیاز به ثبت اطلاعات مالی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی مختلف، نیاز به یک ابزار پیشرفته نظیر نرم افزارها در این حوزه بیش از پیش به چشم می خورد.

سهولت انجام حسابداری-افزایش سرعت امور حسابداری-دقت بسیار بالای نرم افزار حسابداری

حسابداری خدماتی-حسابداری بازرگانی-حسابداری تولیدی-حسابداری پیمانکاری

سلام

آیا اکسل یک نرم افزار حسابداری است؟

بله برنامه اکسل برای پشتیبانی از عملکردهای حسابداری مانند بودجه بندی، تهیه صورت های مالی و ایجاد ترازنامه طراحی شده است.

قوانین حسابداری چیست؟

قوانین طلایی حسابداری، قوانین اساسی حاکم بر ثبت معاملات مالی روزانه یک تجارت است. این قوانین حسابداری که به عنوان قوانین سنتی حسابداری، قوانین طلایی دفترداری یا قوانین اعتبار و بدهی نیز شناخته می شوند، نقشی اساسی در قلمرو حسابداری دارند.

آیا حسابداران از اکسل استفاده می کنند؟

اکسل همچنان یکی از محبوب ترین ابزارهای حسابداری است که توسط مدیران مالی مشاغل کوچک استفاده می شود. مشاغل کوچک تر در مقایسه با بنگاه های اقتصادی تمایل به داشتن و استفاده کمتر از داده های مالی دارند و اکسل به این نوع مشاغل اجازه می دهد تا روی کارهای اساسی حسابداری مانند برنامه ریزی و پیش بینی بودجه تمرکز کنند.