فایل صوتی این متن

حسابداری مالی

حسابداری مالی یا Financial Accounting شاخه ای از حسابداری است که امور مربوط به داده های مالی یک کسب و کار را بر اساس قوانین و اصول حسابداری در ترازنامه و صورت های سود و زیان جمع آوری کرده و مورد استفاده خاص قرار می دهد. تمامی اطلاعاتی که در حوزه حسابداری شرکت ها و کسب و کارهای مختلف وجود دارند، از مهمترین اطلاعات مربوط به آن شرکت هستند. خروجی های بدست آمده از محاسبات و تجزیه و تحلیل های حسابداری، در اتخاذ تصمیم های آتی برای شرکت و کسب و کار اهمیت فراوانی دارند. اطلاعاتی که در این بخش شرکت ها وارد و خارج می شود، می تواند میتنی بر اطلاعات واقعی و دقیق بوده و هرگونه اطلاعات غیرواقعی در این بخش می تواند عواقب بدی را برای شرکت به همراه داشته باشد.

حسابداری مالی-مفتاح رایانه

فرآیند کار در حسابداری مالی

حسابداری مالی شاخه خاص مربوط به بخش مالی شرکت ها و کسب و کارها را برعهده دارد. این بخش از حسابداری توسط بخش مالی شرکت ها انجام گرفته و تمامی امور مربوط به آن، حول محور امور مالی قرار دارد. فرآیند کار شامل ثبت، خلاصه نمودن و گزارش دادن نتایج معاملات فراوانی است که در یک شرکت و کسب و کار خاص، در بازه زمانی مشخصی صورت گرفته است. گزارش نهایی که توسط حسابدار تهیه می شود جهت ارائه به سهامداران، کارکنان، سازمان های مالی و اقتصادی و دولت در دسترس قرار می گیرد. این گزارش ها شامل ترازنامه، شرح درآمدها و جریان نقدی می باشد.

بیشتر بخوانیم : نرم افزار یکپارچه مالی رافع اصناف مناسب کدام کسب و کارها می باشد؟

اهمیت حسابداری مالی

سازمان های مختلف فعال در حوزه تجارت، بازرگانی و امور خدماتی بیشترین نیاز را به حسابداری مالی دارند. این سازمان ها گزارشات مالی خود را در قالب ترازنامه و صورت سود و زیان ارائه می دهند. هدف آنها از ارائه این گزارشات، آگاه سازی صاحبان سرمایه از وضعیت سهام خود و همچنین افراد دیگری است که تمایل به سرمایه گذاری در آن سازمان بخصوص را دارند. از طرفی دیگر این اطلاعات جهت گزارش به ماموران مالیاتی مورد استفاده قرار می گیرد.

می توانید با مراجعه به مقاله پلمپ دفاتر در همین وبسایت، اطلاعات تکمیلی را در زمینه گزارشات دفاتر پلمپ و اهمیت آنها در حسابداری کسب و کارها، کسب نمایید.

حسابدار گزارشات خود را بر اساس اطلاعات روزمره تهیه می کند. این گزارشات به کمک اطلاعات ثبت شده در دفاتر روزنامه تهیه می گردد. اطلاعاتی که برای تهیه گزارشات حسابداری مالی مورد استفاده قرار می گیرد عبارتند از: خرید و فروش خدمات و کالا، خرید تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده در کسب و کار و همچنین هزینه های جاری از قبیل اجاره بها، حقوق پرسنل و پول آب و برق و غیره می باشد.

اهمیت حسابداری مالی-مفتاح رایانه

وظایف پرسنل حسابداری 

حسابداری مالی و خروجی های حاصل از محاسبات این شاخه از حسابداری، برای شرکت ها و کسب و کارها از اهمیت بالایی برخوردار است. بر همین اساس افرادی که وظیفه انجامو امور مالی و این شاخه از حسابداری را در شرکت ها برعهده دارند، باید بطور کامل با وظایف خود آشنایی داشته باشند. به همین جهت بر آن شدیم در این بخش از مقاله شما را با وظایف یک فرد مشغول در حسابداری مالی آشنا کنیم.

بیشتر بخوانیم : مزایای استفاده از نرم افزار فروشگاهی چیست؟

تعدادی از وظایف مهم و کلی حسابدار مالی عبارتند از:

اسناد و مدارک مربوط به حسابداری شرکت را جمع آوری نماید.

از صحت اسناد جمع آوری شده اطمینان حاصل کند و آنها را سندرسی کند.

بر اساس مدارک صدور اسناد، کار حسابداری مالی شرکت را انجام دهد.

تاییدیه مربوط به اسناد و مدارک حسابداری را تهیه کرده و براساس دستورالعمل های حسابداری این اسناد را امضا کند.

لیست حقوق و دستمزد کارکنان شرکت را براساس دستورالعمل های موجود، تهیه و تنظیم کند.

بر اساس قوانین مربوطه، لیست بیمه تامین اجتماعی و مالیات حقوق را تهیه و تنظیم نماید.

کدینگ سیستم را بصورت کاملا استاندارد، طراحی کند.

تمامی حساب ها از جمله حساب های بانک را بصورت دقیق و بدون خطا، تراز کند.

اسناد حسابداری را کاملا دقیق نگه داری کرده و از آنها در نرم افزار حسابداری بک آپ بگیرد.

حساب های شرکت را در پایان یک دوره مالی مشخص(سال مالی) ببندد.

از تراز حساب ها گزارش تهیه کرده و آن را در آخرین زونکن مربوط به همان سال بایگانی کند.

مطالبات شرکت را بر اساس آئین نامه شرکت، پیگیری نماید.

صندوقدار، تنخواه گردان و انباردار را بطور دقیق کنترل کرده و از آنها در یک زمان مشخص گزارش بخواهد.

مدارک ارائه شده مالی را بطور دقیق کنترل کند و از صحت آنها اطمینان حاصل کند.

تمامی این موارد به همراه تعداد بیشتری از مواردی که مجالی برای ارائه آنها در این مقاله نیست، از جمله وظایف حسابدار مالی شرکت ها می باشد. بدون شک انجام تمامی این امور توسط خود شخص می تواند مشکلات فراوانی را به همراه داشته باشد؛ بر همین اساس در سالهای اخیر استفاده از نرم افزار حسابداری کمک شایان توجهی را به حسابداری و کار حسابداران شرکت ها نموده است.

حسابداری مالی-مفتاح رایانه

نرم افزار حسابداری و حسابداری مالی

به دلیل استاندارد بودن سیستم حسابداری در کشور ما، نرم افزارهای حسابداری متوسط و عمومی پاسخگوی نیاز بسیاری از شرکت ها و صاحبان کسب و کار می باشند. احتمال بروز خطای انسانی در حسابداری سنتی و دستی افراد را مجاب به استفاده از نرم افزار حسابداری، نموده است. نرم افزار های حسابداری میان رده و استانداردی که در بازار وجود دارند، توانایی انجام بخش عمده ای از وظایفی که برای یک حسابدار شرح دادیم را، دارند. نرم افزار حسابداری رافع 7 با چندین سال سابقه درخشان در بین کاربران امور حسابداری، با توانی بالا در حسابداری و همچنین محیطی ساده و قابل فهم، خدمات حسابداری را ارئه نموده است. اکنون نسخه جدید این نرم افزار تحت عنوان نرم افزار حسابداری رافع 9 با همان مشخصات محبوب رافع 7 و امکاناتی جدید، جهت انجام امور حسابداری ارائه گردیده است.

بیشتر بخوانیم : نرم افزار حسابداری چه انواعی دارد؟

حسابداری مالی با استفاده از نرم افزار حسابداری این اطمینان را به حسابدار و افراد ذیربط می دهد که در صورت وارد کردن اطلاعات صحیح به نرم افزار، گزارشاتی دقیق و قابل استناد ارائه می گردد. از طرفی دیگر نرم افزار حسابداری رافع 7 و رافع 9 با دادن خروجی های مناسب، پر کردن دفاتر پلمپ را برای حسابدار شرکت آسان نموده است. یکی از قابلیت های بیشمار نرم افزار رافع 9 امکان کنترل اسناد اتوماتیک حسابداری قبل از ثبت است. با این کار درصد خطا در وارد نمودن اسناد و اطلاعات به نرم افزار، به حداقل میزان خود می رسد. وارد نمودن اسناد و اطلاعات صحیح به نرم افزار، داشتن گزارشات و خروجی های دقیق و قابل استناد را در پی دارد.

حسابداری مالی-مفتاح رایانه

نرم افزار حسابداری و نتایج پر بازده برای شرکت

حسابداری مالی و گزارشات دقیق و بدون نقص آن در افزایش سوددهی شرکت ها تاثیر بسزایی دارد. چنانچه اطلاعات گزارش شده به امور مالیاتی دقیق باشند، مالیات تخصیص داده شده به شرکت ها استاندارد بوده و از طرفی دیگر شرکت ها به دلیل ارائه گزارشات ناصحیح به امور مالیاتی، مشمول جریمه نمی گردند. خروجی ها و گزارشات دقیق حسابداری مالی، به مدیریت شرکت ها کمک می کند که در هزینه های غیرضروری تجدیدنظر کرده و همین امر بازدهی شرکت را تا حد زیادی افزایش می دهد. بدون شک گرفتن خروجی های دقیق از نرم افزار حسابداری نظیر رافع 7 و رافع 9، می تواند مدیریت کسب و کارها را با تحول اساسی همراه سازد.

حسابداری مالی یا Financial Accounting شاخه ای از حسابداری است که امور مربوط به داده های مالی یک کسب و کار را بر اساس قوانین و اصول حسابداری در ترازنامه و صورت های سود و زیان جمع آوری کرده و مورد استفاده خاص قرار می دهد.

فرآیند کار در حسابداری مالی شامل ثبت، خلاصه نمودن و گزارش دادن نتایج معاملات فراوانی است که در یک شرکت و کسب و کار خاص، در بازه زمانی مشخصی صورت گرفته است.

اسناد و مدارک مربوط به حسابداری شرکت را جمع آوری نماید.

از صحت اسناد جمع آوری شده اطمینان حاصل کند و آنها را سندرسی کند.

بر اساس مدارک صدور اسناد، کار حسابداری مالی شرکت را انجام دهد.

تاییدیه مربوط به اسناد و مدارک حسابداری را تهیه کرده و براساس دستورالعمل های حسابداری این اسناد را امضا کند.

عملکرد اصلی حسابداری مالی چیست؟

هدف از حسابداری مالی ارائه اطلاعات مالی به ذینفعان مدیریت بازرگانی، سرمایه گذاران و بستانکاران است. حسابداری اقدامات شرکت را جمع بندی و خلاصه می کند و نتایج را به مدیریت و سایر اشخاص علاقه مند اعلام می کند.

تفاوت حسابداری با حسابداری مالی چیست؟

تفاوت اصلی آنها در این است که کسانی که در امور مالی کار می کنند معمولاً بر برنامه ریزی و هدایت معاملات مالی برای یک سازمان متمرکز هستند، در حالی که کسانی که در حسابداری کار می کنند بر ثبت و گزارش آن معاملات تمرکز دارند.

آیا حسابداری مالی سخت تر از حسابداری است؟

حسباداری مالی چندین برابر سخت تر از هر حسابداری است که می بینید. امور مالی بسیار دشوارتر است.