آموزش حسابداری

در دنیای پر از زرق و برق امروز، دنیای معاملات جایگاه ویژه ای در بین اقشار گوناگون کسب کرده است. شما با هر حرفه و تخصصی، نیازمند برآورد میزان دخل و خرج خود هستید. به همین دلیل حسابداری و اصول و قواعد آن می توانند اهمیت خاصی در کوچکترین مسائل زندگی افراد تا بزرگترین آن، داشته باشند. حسابداری که آن را در جملات پیشین به زبان ساده، به معنی برآورد دخل و خرج تعریف کردیم، چنانچه بخواهد وارد عرصه های مختلف زندگی افراد شود، نیازمند آموزش است. آموزش حسابداری به تمامی افراد نیازمند این علم و مهارت کمک می کند که به بهترین شکل از این علم بهره برده و از آن در نظم دادن به معاملات خود استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم شما را با علم حسابداری و نحوه یادگیری آن آشنا کنیم.

آموزش حسابداری - مفتاح سافت

 

تاریخچه حسابدرای

حسابداری در جنبه کاربردی آن علمی جدید نیست. هزاران سال است که افراد برای نشان دادن حساب ها، کنترل دخل و خرج و ایجاد تعادل بین دریافتی­ها و پرداختی­های خود، در عمل از این علم در شکل ساده آن استفاده می کنند. حسابداری دانشگاهی یا شکل نوین حسابداری در پانصد سال گذشته و توسط لوکا پاچیولی وارد عرصه بحث جهانی شد. لوکا پاچیولی در سال 1495 میلادی نظریات خود را در زمینه حسابداری نوین یا دو طرفه به سمع و نظر همگان رساند. پس از آن در طول سالهای 1500 میلادی تا ابتدای قرن بیستم تغییراتی اساسی در ماهیت نظری حسابدرای به وجود آمد.

در چهارصد سال اول پس از ارائه حسابداری دو طرفه از طرف لوکا پاچیولی، بیشتر مفاهیم حسابداری حول محور رویکرد تکنیکی و فنی می چرخید. اما از شروع سده بیستم که زمان ظهور و پیدایش نظریات مختلف در حوزه حسابدرای بود، جنبه علمی بودن حسابداری در بین مجامع دانشگاهی مطرح گردید. نقطه عطف در جهانی شدن و کاربرد هرچه بیشتر حسابداری در سطوح مختلف تجاری، به رخ دادن انقلاب صنعتی انگلستان در بین سالهای 1760 تا 1840 برمیگردد. پس از انقلاب صنعتی در انگلستان این امر در اروپا و آمریکا نفوذ کرده و این دو قاره بزرگ را از نظر صنعتی متحول ساخت. با به وقوع پیوستن انقلاب صنعتی در نقاط مختلف جهان، سیل عظیمی از سرمایه های شخصی وارد صنعت گردید که نیاز به حسابداری و رسیدگی به امور این سرمایه ها را از طریق محاسبات دقیق حسابداری به یک نیاز مبرم تبدیل ساخت.

آموزش حسابداری - مفتاح سافت

حسابداری نوین یا دو طرفه

آموزش حسابداری و یادگیری این اصل مهم بدون شناختن حسابداری دوطرفه میسر نمی گردد. پیدایش حسابداری نوین یا دو طرفه را توسط لوکا پاچیولی، در بخش پیشین بطور مفصل شرح دادیم. در این بخش در نظر داریم شما را با یکسری از مفاهیم کلی و اصلی حسابداری دو طرفه بیشتر آشنا کنیم.

امروزه در کسب و کارها از حسابداری یک طرفه تنها در بخش های غیر رسمی و کسب و کارهای کوچک استفاده می شود. این امر به دلیل عدم نیاز این بخش ها به ثبت دقیق حساب ها و حسابرسی پایانی می باشد. این در حالیست که در اکثریت قریب به اتفاق کسب و کارهای بزرگ از سیستم های حسابداری دقیق و پیشرفته تر یعنی دو طرفه و چند طرفه استفاده می گردد.

در حسابداری یک طرفه تنها فهرست هزینه های اقلام مختلف را بصورت تکی در یک ستون و در انتهای آن، مجموع این هزینه ها را درج می کنند. عدم درج تمامی فاکتورهای تاثیرگذار در معاملات موجب بروز ضعف عمده در این نوع حسابداری می گردد. آموزش حسابداری در بخش های مختلف بر پایه حسابداری دو طرفه و شکل پیشرفته تر آن یعنی حسابداری چندطرفه صورت می گیرد.

کسب و کارهای مختلف که از حسابداری نقدی و یا تعهدی استفاده می کنند، برای نوشتن دفاتر مالی خود از حسابداری دو طرفه کمک می گیرند. نام حسابداری دو طرفه به دلیل دوبار نوشتن تراکنش ها، بر این شکل از حسابداری گذاشته شده است. حسابدرای دو طرفه با به حداقل زساندن اشتباهات در رویه حسابداری، به تراز شدن حساب ها کمک می کند. در حسابداری دو طرفه استفاده از فرمول مشهور ” سرمایه + بدهی = دارایی ” در تنظیم ترازنامه نقش اصلی را ایفا می کند.

آموزش حسابداری در اصل یادگیری حسابداری دو طرفه است. در حسابداری دوطرفه حساب های مختلفی وجود دارند. این حساب ها یا از نوع بدهکار و یا از نوع بستانکار هستند. حساب بدهکار و حساب بستانکار با آنچه که ما بصورت روزانه در صحبت های خود از کلمات بدهکار و بستانکار استفاده می کنیم، متفاوت است. هر افزایشی که در حساب های با ماهیت بستانکاری رخ دهد حساب را بستانکار می کند. از طرفی دیگر هر افزایشی که در حساب های با ماهیت بدهکار رخ دهد، حساب را بدهکار می نماید. در اینجا جهت تفهیم بهتر موضوع در امر آموزش حسابداری از نوع دو طرفه، توجه شما را به مثال زیر جلب می کنم:

حساب صندوق ذاتا از نوع بدهکاری است. بنابراین چنانچه پولی از حساب صندوق برداشته شود، حساب صندوق و یا صندوق بستانکار می شود. در مثالی دیگر فرض کنید یک میز تحریر برای شرکت خریداری شده است. چون حساب خرید از نوع بدهکاری است و حساب خرید افزایش یافته است، خرید و یا حساب خرید بدهکار می شود.

آموزش حسابداری - مفتاح سافت

بیشتر بخوانیم : آموزش نصب نرم افزار رافع ۷

آموزش حسابداری با نرم افزار رافع 7

آموزش حسابداری را می توان یکی از ملزومات و اصول مهم در گسترش و پیشرفت بسیاری از کسب و کارها و در سطح وسیع آن، تجارت ملی و بین المللی دانست. اهمیت بالای حسابداری برای فعالیت های مختلف از جمله فعالیت های تجاری، تولیدی، صنعتی، اداری و …، موجب پیدایش نرم افزارهای حسابداری و جایگزین کردن آنها به جای حسابداری سنتی گردیده است.

نرم افزارهای حسابداری با دارا بودن بخش های گوناگون، به افراد در تنظیم حساب ها و تمامی امور حسابداری خود کمک می کنند. نرم افزارهای مناسبی که محبوبیت بالایی در بین کاربران خود کسب کرده اند، عموما دارای بخش آموزش حسابدرای با استفاده از نرم افزار مربوطه هستند. در این مورد می توان نرم افزار رافع 7 را مثال زد. نرم افزار حسابداری رافع با آغاز فعالیت خود در سال 76 با داشتن بیشترین تجربه در زمینه نرم افزارهای حسابداری در داخل کشور، نیاز کاربران خود را بیش از پیش می شناسد. در آموزش نرم افزار رافع 7 تلاش حداکثری به کار گرفته شده است که هر فردی با هر سطح آگاهی و دانش حسابداری با دیدن آموزش این نرم افزار بتواند به راحتی از آن در فعالیت های حسابداری خود استفاده کند.

آموزش حسابداری با استفاده از نرم افزار نیاز افراد را به مطالعه کتاب های قطور و پر از محاسبات پیچیده حسابداری رفع نموده است. نرم افزارهای حسابداری مختلف بر حسب پیچیدگی خود اجازه استفاده از گروه های متفاوت افراد با سطوح دانش حسابداری مختلف را به کاربران خود می دهند. رافع 7 با داشتن آموزشی سلیس و روان از طرفی تمام نیازهای یک حسابداری حرفه ای را تامین کرده و از طرفی دیگر امکان استفاده افراد غیر حسابدار را به شرط دیدن آموزش حسابداری موجود در نرم افزار، فراهم می کند.

حسابداری می تواند یک گرایش بسیار چالش برانگیز باشد و انجام آن چهار سال به تعهد جدی نیاز دارد. با داشتن کلاسهای دشوار، برنامه های درسی فشرده، و اوقات فراغت بسیار کم، بسیاری از دانشجویان بین المللی می دانند که ممکن است حسابداری برای آنها مناسب نباشد و تصمیم به ترک رشته می گیرند.

مهارت های تحلیلی-سازمان-تفکر انتقادی -ارتباط بین فردی-تطبیق پذیری-مدیریت زمان-دانش صنعت-مهارت صفحه گسترده

حسابداری مالی-حسابداری مدیریتی-سیستم های اطلاعاتی حسابداری-حسابداری مالیاتی-حسابداری قانونی-امانتداری حسابداری

آیا می توان بدون گرفتن مدرک حسابدار شد؟

احتمالاً از خود می پرسید که ” آیا لازم نیست برای حسابدار شدن مدرک چهار ساله را دریافت کنید؟” برای مشاغل خاص، در سطح ورودی لازم است. با این وجود این امکان وجود دارد که بدون تحصیلات متوسطه شغلی به عنوان دفتردار حسابداری، دفتردار یا ممیزی حسابرسی استخدام شوید.

آیا میتوانیم خودمان حسباداری را بیاموزیم؟

شما می توانید اصول حسابداری را به خود بیاموزید، اما برای صدور گواهینامه حرفه ای معمولاً مدرک حسابداری لازم است. اگر شرکت در آزمون CPA یک هدف باشد، در بیشتر ایالت ها مدرک حسابداری لازم است.

چه نوع ریاضی برای حسابداری استفاده می شود؟

اکثر برنامه های حسابداری کلاس ریاضی خوب و ابتدایی دارند تا کار شما را آسان کنند. سطح راحتی با اعداد، کسرها، اعشار، درصد، نسبت ها، ترتیب عملیات، نمادها و برخی از جبرهای عمومی همان چیزی است که در کارهای حسابداری معمولاً به آن احتیاج دارید.